2014-04-03 / Sports

SAGINAW VALLEY LEAGUE - SOUTH


Cameron Morse (top) and Justice Green (right) both earned All-Saginaw Valley honors in basketball this season. Cameron Morse (top) and Justice Green (right) both earned All-Saginaw Valley honors in basketball this season. Boys Basketball

Coach of the Year: Jay Witham, Carman- Ainsworth

Most Valuable Player: Cameron Morse, Carman-Ainsworth 1st TEAM Cameron Morse, Carman-Ainsworth Senior Justice Green, Carman-Ainsworth Senior Jaire Grayer, Flint Southwestern Junior Jaylen Odneal, Flushing Senior Alec Myers, Flushing Senior Deonte Hopkins, Flint Northwestern Junior Frank Vukaj, Davison Junior Neshua Wise, Flint Southwestern Junior 2nd TEAM Rashad Johnson, Flint Northwestern Junior Chris Triplett, Flushing Junior Brennen Gleason, Carman-Ainsworth Senior Dylan Alderson, Davison Freshman Andrew Miller, Davison Senior Akileon Fisher, Flint Southwestern Junior Ja’Quin Jones, Carman-Ainsworth Senior John Dzido, Powers Catholic Senior HONORABLE MENTION Jaylen Bradley, Carman-Ainsworth Sophomore Aaron Walker, Flushing Senior Trey Price Flushing Senior Troy Brown, Flint Northwestern Freshman Logan Plude, Flushing Sophomore Joshua Moore, Flint Southwestern Junior Grant Rooker, Davison Junior Troy Tomczak, Powers Catholic Senior Brandon Walker, Carman-Ainsworth Senior

Girls Basketball - South

First Team
Player Name Gr. School
Ally Haran 12 Pow.
Mick Coury 12 Pow.
Chavon Tiggs 11 SWA
Kamryn Chappell 9 FL
Chandler Wilson 12 FL
Brooke Graham 12 Dav.
Angel Proby 12 CA
Aliah Stinnett 12 CA
2nd Team
Player Name Gr. School
Sydnee Mcdonald 11 CA
Alex Gill 11 Dav.
Haley Gabriel 11 Dav.
Breanna Perry 9 FL
Qonshonae Williams 12 NW
Sara Ruhstorfer 12 Pow.
Francesca Coury 10 Pow.
Breanna Luna 12 SWA
Honorable Mention
Asjia Blanton 9 CA
Shanelle Johnson SWA
Randi Richardson 10 CA
Casey Wangler 11 Dav.
Sydney Hawkins 12 FL
Madison Sabourin 12 Pow.
Clare Glowniak 10 FL
Alexandria Rogers 10 NW
Rachel Phillpotts 9 Pow.
Shiniece Wright 12 SWA
Alex Downing 12 Dav.
Lauren Newman 12 FL
Nariyel Purches 12 CA
Arianna Ashberry NW
Most Valuable Player: Ally Haran-Powers
Coach Of The Year: Tom Staudacher-Pow

Boys Swimming

First Team
Athlete School Grade
Shane Paul Bay City Central 11
Evan Clegg Bay City Central 11
Michael Hayward Bay City Central 11
Paul Braman Bay City Western 11
Aaron Rodriguez Bay City Western 11
Victor Espinoza Bay City Western 11
Michael Spears Davison 11
Davis Paquette Heritage 10
Elliot Plummer Heritage 12
Logan Yearham Heritage 11
Chase Davenport Heritage 12
Tyler Miller Heritage 11
Nehemiah Mork HH Dow 10
Zach Hoffman HH Dow 11
Nick Pixton HH Dow 10
Kevin White HH Dow 10
Ricky Knoff HH Dow 12
Nick Smith HH Dow 12
Thomas Bolland HH Dow 10
Nicholas Olen HH Dow 12
Ben Brandstadt HH Dow 10
Noah Behm HH Dow 9
Tyler Befus HH Dow 10
David Kirtek Powers 11
Second Team
Athlete School Grade
Noah Pavlawk Bay City Central 11
Mark Peterson Bay City Central 11
Jonah O’Laughlin Bay City Western 11
Logan Szilagyi Bay City Western 11
Evan Snyder CA-Flushing 11
Tyler Pangerl CA-Flushing 11
Jake Keeling Davison 11
Jon Inman Heritage 9
Adam Dean Heritage 12

Jonah Cribbs Heritage 9
Chris Ludington HH Dow 10
Beau Matthews HH Dow 10
Steve Xu HH Dow 10
Ravdeep Dhingra Midland 11
Carter Welter Midland 10
Carter Friedt Powers 9
Honorable Mention
Athlete School Grade
Donavon Hu Flint SWA 12
Maddie Macksood Powers 11
David Clark Bay City Western 11
Brigham Ostergaard HH Dow 11
Richard Doktycz Midland 12
Swimmer of Meet: Nehemiah Mork, Dow, 10
Coach of the Year: Garett Snook, Heritage

Competative Cheer

First Team Honors School
Olivia Connors Bay City Central
Alana Byington Bay City Central
Abigail Sniecinski Bay City Central
Kassidy Albers Bay City Central
Brehanna Ramos Bay City Central
Skyllar Urban Bay City Central
Kate Odykirk Mt. Pleasant
Logan Neeland Mt. Pleasant
Rielley Himes Mt. Pleasant
Sydney Reynolds Mt. Pleasant
Melissa Bishop Midland Dow
Anna Gable Midland Dow
MacKenna Hartman Midland Dow
Rayven McCloud Carman Ainsworth
Angela Triplett Carman Ainsworth
Carley Sherwood Davison
Second Team Honors School
RaeAnna Anderson Bay City Central

Ashlyn Koth Bay City Central
Maranda Richard Bay City Central
Laurel Moss Mt. Pleasant
Nikki Hayward Mt. Pleasant
Breyanna Hobson Mt. Pleasant
Jordan Reid Midland Dow
Maddie Bowen Midland Dow
Jamesha McFadden Carman Ainsworth
Kendal Brantley Carman Ainsworth
Chelsie McLaughlin Davison
Courtney Gifford Davison
Amanda Walko Midland
Savannah Wheeler Midland
Erica Lee Powers Catholic
Hailey Prince Flushing

Return to top

Copyright 2010-2018 The Flint Township View, All Rights Reserved