All-Saginaw Valley League




Meghan Borgerding - Carman-Ainsworth

Meghan Borgerding – Carman-Ainsworth

Golf

FIRST TEAM

Kharissa Carras – Midland Dow

Amanda Walsh – Midland

Kristen Wolfe – Flint Powers

Stephanie Carras – Midland Dow

Tara Schneider – Davison

Meghan Borgerding – Carman- Ainsworth

Kerri Parks – Flushing

Brooke Thomas – Flushing

SECOND TEAM

Karsen Johnston – Davison

Shelbe Cahill – Davison

Lauren Lyon – Mt. Pleasant

Morgan Zloto – Flint Powers

Gabby Stephens – Davison

Maddie Bowen – Midland Dow

Caroline Szabo – Midland Dow

Allie Barron – Saginaw Heritage

HONORABLE MENTION

Madison Faculak – Davison

Kamryn Johnston – Davison

Sydney Chapman – Saginaw Heritage

Reanna Barth – Flint Powers

Emily Nestor – Flushing

Ana Cavosos – Flint Southwestern

Alexie Flaminio – Midland Dow

Donavan Early – Midland Dow

Rachel Mervyn – Midland

Amber Tilly – Bay City Central

Whitnee Foote – Mt. Pleasant

Emily Gunning – Mt. Pleasant

Ivanna Morris – Flint Northwestern

Claudia Gielda – Bay City Western

Taylor Stepanski – Bay City Western

Ashley Hall – Flint Powers

League MVP

Kharissa Carras – Midland Dow

COACH OF THE YEAR

Doug Bradford – Midland Dow

Tennis

South Division

Davison Andrew Smith – 1 Singles Jacob Bird – 2 Singles P.J. Hards – 3 Singles Kyle Haines – 4 Singles

Carman-Ainsworth Chris Crowder – 1 Singles Noah Reed – 2 Singles

Flint Southwestern Kairo Noronha – 1 Singles

Flushing Joey Lee – 1 Singles Aaron Adams – 2 Singles Chris Newman – 3 Singles David Burkhardt – 4 Singles Matt Hoff – 1 Doubles Nick Donley – 1 Doubles Phillip Wu – 2 Doubles Joe Montpas – 2 Doubles

HONORABLE MENTION

Davison Sean Pierson – 1 Doubles Spencer Childers – 1 Doubles

Carman-Ainsworth Damon Haley – 3 Singles Mark D’Angelo – 4 Singles Kyle Fluker – 1 Doubles Vlad Li – 1 Doubles

Flint Powers Daniel Charboneau – 1 Singles Alex Schneider – 2 Singles

League MVP Andrew Smith – Davison

COACH OF THE YEAR Allan Nelson – Flushing

Volleyball

FIRST TEAM

Laurin Davis – Davison

Jessica Smith – Carman- Ainsworth

Carson Rutherford – Flushing

Lexi Kiefer – Flushing

Jessica McClung – Carman- Ainsworth

Hailey Ramoie – Davison

Sarah Wendling – Flushing

Kayla Tigner – Carman- Ainsworth

Hannah Maygar – Davison

Sadie Staudacher – Flint Powers

SECOND TEAM

Leze Vukaj – Davison

Sydney Mattar – Flushing

Morgan Tallman – Davison

Sara Ruhstorfer – Flint Powers

Deja Lester – Carman- Ainsworth

Madalyn Wendling – Flushing

Dakiaya Otis – Flint Northwestern

Kennedy Speer – Flint Powers

Qonshonae Williams – Flint Northwestern

Samantha Maizland – Flint Powers

HONORABLE MENTION

Quanisha Prince – Flint Northwestern

Shanice Wright – Flint Southwestern

Charity Conner – Flint Southwestern

Jessie Kujat – Flushing

Brooke Graham – Davison

Alexus Colby – Carman- Ainsworth

Lindsey Wismer – Flint Powers

Tyankia Griffin – Flint Northwestern

Football

South Division

FIRST TEAM OFFENSE

Jevonte Alexander – Carman- Ainsworth

Malik Seales – Carman- Ainsworth

Trent Grimes – Flint Powers

John Anthony Fulgham – Southwestern

Darryl Johnson – Carman- Ainsworth

John Jones – Carman- Ainsworth

Mitch Albert – Flushing

Chris Gonzalez – Flint Powers

Charlie Buckley – Flint Powers

Brandon Walker – Carman- Ainsworth

Blayne Fortune – Davison

Camm Lapeen – Flint Powers

Connor Storms – Flint Powers

FIRST TEAM DEFENSE

Jerron Thomas – Carman- Ainsworth

Aaron Walker – Flushing

Wyatt Warner – Flint Powers

Nic Matiere-Bey – Southwestern

L’Daryl Mosley – Carman- Ainsworth

Dalton White – Flushing

John Andrysiak – Flint Powers

Akimio Walker – Southwestern

Demarion Allen – Carman- Ainsworth

Jaylyn Williams – Carman- Ainsworth

Dalton Root – Davison

Jacques Pougnet – Flint Powers

Akilion Fisher – Southwestern

Jacob Matus – Flushing

LEAGUE MVP

Jevonte Alexander – Carman- Ainsworth

COACH OF THE YEAR

Nate Williams – Carman- Ainsworth

SECOND TEAM OFFENSE

Daniel Walker – Southwestern

Jacob Davis – Davison

Tyrice Jenkins – Flushing

Demarcus Collins – Northwestern

George Sternbergh – Davison

Cody Dunning – Davison

Brandon Herold – Flushing

Paul Lewis – Northwestern

Jonathan Dzido – Flint Powers

Alex Yue – Flushing

Marcus Higginbottom – Northwestern

Trayvon Nickerson – Southwestern

Jacob Green – Southwestern

Jacob Matus – Flushing

SECOND-TEAM DEFENSE

Kameron Momany – Davison

Matt Smith – Davison

Montez Brown – Northwestern

Daurel Tobert – Flint Powers

Jalen Lewis – Carman- Ainsworth

Chad Williams – Davison

Brandon Bitterman – Flushing

Jaleel Gardner – Northwestern

Dreshon Burt – Southwestern

Tyler Minor – Carman-Ainsworth

Thomas Garty – Davison

Erik Heller – Southwestern

Trevor Alberts – Flint Powers

HONORABLE MENTION

Connor Storms – Carman- Ainsworth

Lorenzo Redmond – Carman- Ainsworth

Brandon Pasco – Davison

Conrad Parker – Davison

Derek Cornell – Flushing

Baigh Brotherton – Flushing

Justin Rau – Flushing

Shamond Halbert – Northwestern Darryl Homes – Northwestern Tyler Jenkins – Northwestern Troy Brown – Northwestern Riley Start – Flint Powers Jacob Knight – Flint Powers Stephen Wilbur – Flint Powers Kameron Pitts – Southwestern

Cross country

BOYS

FIRST TEAM

Nick Schmidt – Davison

Jacob Greer – Midland

Parker Eisengruber – Saginaw Heritage

Max Cobb – Saginaw Heritage

Zach Hoffman – Midland Dow

Joe Renner – Davison

Rob Roest – Flushing

Ethan Davenport – Saginaw Heritage

Alec Esparza – Saginaw Heritage

Tyler Pangerl – Carman- Ainsworth

SECOND TEAM

Jacquob Littlejohn – Bay City Western

Dylan Rocha – Midland

Chris Lopez – Saginaw Heritage

Owen Smith – Flushing

Kris Schwieman – Flushing

Brendan Nesbitt – Bay City Western

Steven Bednarz – Saginaw Heritage

Jacob Turgeon – Davison

Chad Lockwood – Davison

Jay Emory – Flushing

HONORABLE MENTION

Michael Carey – Midland Dow

Kyle Schwieman – Flushing

Connor Legge – Midland

Andrew Ellsworth – Saginaw Heritage

Matt Beaudin – Saginaw Heritage

Athlete of the Meet: Nick Schmidt – Davison

Coach of the Year: Gary Loubert – Saginaw Heritage

GIRLS

FIRST TEAM

Kallie Dent – Midland Dow

Jordan Storer – Midland Dow

Rebecca Estep – Bay City Western

Addie May – Flushing

Jessi Lindstrom – Flushing

Amanda George – Davison

Kelly Pietrzak – Bay City Western

Madison Marciniak – Bay City Western

Laura Estrada – Bay City Western

Jaydn Fuerst – Flushing

SECOND TEAM

Megan Arlt – Midland

Whitney Taylor – Mt. Pleasant

Julia Vanitvelt – Flint Powers

Amy Smith – Midland

Jordann McDermitt – Davison

Lizzy Burr – Midland Dow

Beth Hoffman – Midland Dow

Shelby Roesner – Davison

Mary Doran – Saginaw Heritage

Kayelin Mazur – Flint Powers

HONORABLE MENTION

Nichole Clement – Saginaw Heritage

Krista Pichey – Flint Powers

Mackenna Rouse – Midland

Athlete of the Meet: Kallie Dent – Midland Dow

Coach of the Year: Mike Nesbitt – Bay City Western

Soccer

FIRST TEAM

Anas Morsi – Carman- Ainsworth

Terance Green – Carman- Ainsworth

Tyler Springer – Carman- Ainsworth

Austin Petty – Flushing

Lance Willette – Flushing

Andres Manzanares – Flushing

Danny Kapraun – Flushing

Rey Marcado – Southwestern

Jared Pechette – Flint Powers

Charlie Emmert – Flint Powers

Christian Mansour – Flint Powers

Jacob Mora – Flint Powers

Connor Macksood – Flint Powers

Caleb Mulholland – Davison

Daniel Wykes – Davison

SECOND TEAM

Leon Bell – Carman-Ainsworth

Andrew Ramirez – Carman- Ainsworth

Ahmad Alzahabi – Carman- Ainsworth

Matthew Shimmel – Northwestern

Lawrence Berry – Northwestern

Cal Younkin – Flushing

Nicola Pistill – Flushing

Noah Hutchinson – Flushing

Brad Tuttle – Flint Powers

Reed Macksood – Flint Powers

Alex Clark – Flint Powers

Will Hasan – Flint Powers

Landan Chomic – Davison

Tim Benjamin – Davison

HONORABLE MENTION

Derrald Boggan – Carman- Ainsworth

David Rawls – Carman- Ainsworth

Austin Yost – Carman-Ainsworth

Antonio Anthony – Northwestern

Tymetrius Gillespie – Northwestern

L.J. Martin – Flushing

Lucas Schwalbach – Flushing

Mitchell Whitcomb – Flushing

Malik Young – Southwestern

Nafia Alawaghi – Southwestern

Donovan Sabur – Southwestern

Jacob Neville – Flint Powers

Stephen Willow – Flint Powers

Caleb Gulledge – Davison

Swimming

SECOND TEAM

Emily Stemczynski – Carman- Ainsworth/Flushing

Selena Adams – Carman- Ainsworth/Flushing

Hanna Reek – Davison

HONORABLE MENTION

Jennifer Messina – Carman- Ainsworth/Flushing

Kaitlin McNally – Davison


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *