Candidates running for state and local public office

GENESEE COUNTY — The deadline for candidates to file to be on the ballot in the August primary was April 21.

The following is a list of people who have filed to run for public office in the upcoming Aug. 4 primary election.

We will run a list of judicial candidates in next week’s edition.

Here is the Genesee County Unofficial Candidate List as of April 22:

48th District State Representative – Sheryl Kennedy (D), incumbent; Andalib Odulate (D); Sherri J. Cross (R),; and David Martin (R).

49th District State Representative – John D. Cherry (D), incumbent; Patrick Duvendeck (R); and Bryan Lutz (R)

50th District State Representative – Tim Sneller (D), incumbent; Raymond Freiberger (D); Lynn Freiberger (R)

51st District State Representative – Brad May (D); Conner Wallace (D); and Mike Mueller (R), incumbent.

Prosecuting Attorney – David Leyton (D), incumbent; Trachelle C. Young (D).

Sheriff – Phil Hart (D); Chris Swanson (D), interim sheriff; Timothy Johnson (D); and Stephen Sanford (R).

Clerk – John J. Gleason (D), incumbent; Renee Watson (D); and Jesse Couch (R).

Drain Commissioner – Travis Wines (D); and Jeff Wright (D), incumbent.

Treasurer – Deborah Cherry (D), incumbent; Deborah Hoss (R).

County Commissioner District 3 – Ellen Ellenburg (D), incumbent; Gary Goetzinger (R).

County Commissioner District 5 – Mark Young (D), incumbent; Sean Trowbridge (R).

County Commissioner District 8 – Ted Henry (D), incumbent; Debra Newman (D); and Rod Shumaker (R).

County Commissioner District 9 – Gary Peppin (D); Ann Edwards (D); and Matthew Smith (R).

Swartz Creek City Council (At-Large, 4-year term, vote for not more than 3) – Dennis Cramer, Samantha Fountain, John Gilbert, David Krueger.

Swartz Creek City Council (District 4, partial term, vote for not more than 1) – Nate Henry.

Atlas Township Supervisor (4-year term, vote for not more than 1) Tracy Butcher (R); Shirley Kautman-Jones (R); and Teresa Onica (R), incumbent.

Clayton Township supervisor (4-year-term, vote for not more than 1) – Thomas Spillane (D).

Davison Township supervisor (4-year-term, vote for not more than 1) – Timothy Elkins (D) incumbent; and Jim Slezak (R).

Flint Township supervisor (4-year term, vote for not more than 1) – Karyn Miller (D), incumbent.

Flushing Township supervisor (4-year term, vote for not more than 1) – Frederick Thorsby (R), incumbent.

Gaines Township supervisor (4-year term, vote for not more than 1) – Paul Fortino, (R), incumbent; Lee Purdy, (D).

Grand Blanc Township supervisor (4-year term, vote for not more than 1) – Scott Bennett (R), incumbent;

Mundy Township supervisor (4-year term, vote for not more than 1) – Tonya Ketzler (D); Joe Oskey (D), incumbent (appointed).

Richfield Township supervisor (4-year term, vote for not more than 1) – Joseph Madore (D), incumbent; Adam Thrash (D); and Tim Candela (R).

Atlas Township clerk (4-year term, vote for not more than 1) – Katherine Vick (R)

Clayton Township clerk — (4-year term, vote for not more than 1) – Dennis E. Milem (D).

Davison Township clerk (4-year term, vote for not more than 1) – Bobby J. Bingley (D); Noble Hart III (D); Travis Howell (R); and Mary Miller (R).

Flint Township clerk (4-year term, vote for not more than 1) – Kathy Funk (D), incumbent; and Manya Triplett (D).

Flushing Township clerk (4-year term, vote for not more than 1) – Wendy D. Meinberg, (R), incumbent.

Gaines Township clerk (4-year term, vote for not more than 1) – Michael Dowler (D); incumbent; Karen Hawkins (R).

Grand Blanc Township clerk (4-year term, vote for not more than 1) – David B. Robertson (R).

Mundy Township clerk (4-year term, vote for not more than 1) – Kay M. Doerr, (D)

Richfield Township clerk (4-year term, vote for not more than 1) – Teri Webber (D), incumbent.

Clayton Township treasurer (4-year term, vote for not more than 1) – Rick Caruso (D).

Davison Township treasurer (4-year term, vote for not more than 1) – Patrick Miller (D), incumbent; Tim Green (R).

Flint Township treasurer (4-year term, vote for not more than 1) – Lisa R. Anderson (D), incumbent.

Flushing Township treasurer (4-year term, vote for not more than 1) – Terry A. Peck (R), incumbent.

Gaines Township treasurer (4-year term, vote for not more than 1) – Diane Hyrman (D), incumbent.

Grand Blanc Township treasurer (4-year term, vote for not more than 1) – Mark Kilmer (D); and Lonnie Adkins (R).

Mundy Township treasurer (4-year term, vote for not more than 1) – Corey Bostwick (D), incumbent (appointed); Dennis Owens (D).

Richfield Township treasurer (4-year term, vote for not more than 1) – Bill Brandon (D); Kimberly Dowrie, (D); and Matt Morris (R).

Atlas Township trustee (4-year term, vote for not more than 2) – Fred Forys (R); Barry June (R); and Patrick Major (R).

Clayton Township trustee (4-year term, vote for no more than 4) – Brad Anthony (R); Greg Childres (D), incumbent; Mike Crockett (D), incumbent; Tammy Kapraun (D), incumbent; Shelly Thompson (R), incumbent.

Davison Township trustee (4-year term, vote for no more than 2) – Mo Aboneaaj (D); Dave Humphrey (D); Scott Bednarski (R); and Matthew Karr (R), incumbent; Lori Tallman (R).

Flint Township trustee (4-year term, vote for no more than 4) – Debbe Campbell (D); La Cracha L. Handy (D); Dave Huffman (R); Frank Kasle, (D), incumbent; Tom Klee (D), incumbent; George Menoutes (D); and Carol Pfaff Dahl (D), incumbent; and Barb Vert (D), incumbent.

Flushing Township trustee (4-year term, vote for no more than 4) – Jenifer Almassy (D), incumbent; Bill Bain (R); Linda Minarik, (R), incumbent; William Westenberger (R), incumbent; and Sharilynn Willette (R), incumbent.

Gaines Township trustee (4-year term, vote for not more than 2) – Leslie Casto (R); Rodney Fowler (D).

Grand Blanc Township trustee (4-year term, vote for no more than 4) – Democrats: Sarah Hugo, Joe Massey (incumbent), Jude Rariden, Paul White, Ken Thomas. Republicans: Lonnie Adkins (incumbent), Christopher Estes; Joel Feick; Jay Johnson, Al Mansour; and Ryan Thompson.

Mundy Township trustee (4-year term, vote for no more than 4) – Democrats Mark Gorton, incumbent; Kimberly Jimenez; Dennis Morey, incumbent; Debra Ridley; and Greg Dietrich; Republican Kyle Ward.

Richfield Township trustees (4-year term, vote for no more than 2) – Democrats: Gerald Master (incumbent), Keith Pyles (incumbent); Republicans: Sherry J. Marden, Scott Natzke. — View Staff