Genesee County Spelling bee winners announced

GENESEE COUNTY — The Genesee county ‘champion of champions’ spelling bee was held on March 12. The championship competition was made up of the top 2 winners of each grade level spelling bees and winners were selected for two different categories: Grades 5-8 and Grades 9-12.

Below are the names of the winners of the Championship, where the top two students from each grade/per division competed.

2019 Championship Spelling Bee Winners in the 5th – 8th Grade division were:1st place: Aurora Akinpeloye – Grand Blanc East Middle School, 2nd place: Joshua Tewolde – Grand Blanc West Middle School, 3rd place: Kamaria Carter-Ryan – Grand Blanc’s Woodland Park Academy.

2019 Championship Spelling Bee Winners in the 9th – 12th Grade division were: 1st place: Lily Zuber and 2nd place: Connor Davenport – both Flushing High School, 3rd place: Danielle Vallieve – Bentley High School.

Other students in the county who participated in grade level competitions were:

Fourth Grade: 1st – Rachel Moore – St. John Vianney, 2nd – Hady Alouh – Genesee Academy

3rd – Rosemary Stacey – Holy Rosary.

Fifth Grade: 1st – Kamaria Carter-Ryan – Woodland Park Academy, 2nd – Dylan Arntzen – Flushing Elementary, 3rd – Cheyanne Creel – Rankin Elementary.

Sixth Grade:1st – Aurora Akinpeloye – Grand Blanc East Middle School, 2nd – Joshua Tewolde – Grand Blanc West Middle School, 3rd – Carter Reynolds – Woodland Park Academy.

Seventh Grade:1st – Brendan Lavery – Grand Blanc West Middle School, 2nd – Aloni Baker – Carman Ainsworth Middle School, 3rd – Jack Weichel – St. Paul Lutheran.

Eighth Grade:1st – Edward Huang – Grand Blanc West Middle School, 2nd – Grace Polcik – Carter Middle School Clio, 3rd – Eli Richey – Flushing Middle School.

Ninth Grade:1st – Alayna Alvarado – Lake Fenton High School, 2nd – Danielle Valliere – Bentley High School, 3rd – Lukas Glomson – Flushing High School.

Tenth Grade:1st – Connor Davenport – Flushing High School, 2nd – Tamiah Redwine – Mt. Morris’ E. A. Johnson High School, 3rd – Isaac Tift -Flushing High School.

Eleventh Grade:1st – Lily Zuber and 2nd – Madison Griffin – both Flushing High School, 3rd – Gabriella Smith – Lake Fenton High School.

Twelfth Grade:1st – Jacob Castles – Flushing High School, 2nd – Dominic Shiel and 3rd – Jessenia Cranfill – both Mt. Morris’ E. A. Johnson High School.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *